Najczęstsze choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia to, obok nowotworów, najczęstsza przyczyna śmierci Polaków. Trudno się temu dziwić, skoro wśród głównych przyczyn tego typu schorzeń wymienia się stres, brak aktywności fizycznej i złą dietę. Mimo prężnego rozwoju medycyny i coraz skuteczniejszych sposobów walki z chorobami układu krążenia, w Polsce co roku z ich powodu umiera 200 tysięcy chorych. Z jakimi chorobami musimy się mierzyć i czy możemy w jakikolwiek sposób im zapobiegać?

Nadciśnienie tętnicze

Jest o tyle poważną dolegliwością, że często nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Często dopiero podczas rutynowych badań dowiadujemy się o zbyt wysokim pomiarze ciśnienia. Naszą czujność powinny wzbudzić częste bóle głowy, bezsenność, wybuchowość czy szumy uszne. Wczesna diagnoza umożliwi wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Zawał serca

Do zawału dochodzi w momencie, kiedy tętnica doprowadzająca krew do serca zostanie zatkana i uniemożliwia dopływ krwi do narządu przez odpowiednio długi czas. Charakterystycznym objawem zawału jest silny ból za mostkiem. Choroba ta częściej występuje u mężczyzn po 40. roku życia, borykających się z otyłością i nadciśnieniem tętniczym.

Udar mózgu

Do wystąpienia udaru niewątpliwie przyczynia się niezdrowy tryb życia. Na chorobę bardziej narażone są osoby palące i otyłe. Udar to nagłe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, które w efekcie prowadzi do niedowładu kończyn, ręki lub nogi, albo jednocześnie górnej i dolnej kończyny, najczęściej po tej samej stronie.

Niewydolność serca

To kolejna niebezpieczna choroba układu krążenia, gdzie serce nie jest w stanie sprawować swej prawidłowej funkcji i zapewnić organizmowi odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych. Tę jednostkę chorobową łatwo rozpoznać po zmęczeniu pacjenta, nietolerancji wysiłku fizycznego oraz obrzękach, powstałych na skutek zatrzymywania wody w organizmie.

Wady serca

Wady serca charakteryzują się nieprawidłową budową i funkcją mięśnia sercowego, co staje się przyczyną zaburzeń przepływu krwi i zagrożeniem dla życia. Wady serca są wrodzone (najczęściej wykryte zaraz po narodzinach dziecka) lub nabyte.

Choroby układu krążenia to niezaprzeczalnie plaga naszych czasów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie zaburzeń. Pocieszeniem w typ przypadku może być fakt, że to my sami w dużym stopniu możemy im zapobiegać, regularnie się badając i prowadząc zdrowy tryb życia. Dbając o siebie, dajemy sobie szanse na zdrowsze życie. W naszym ośrodku organizujemy między innymi wczasy zdrowotne dla osób z zaburzeniami krążenia. Sprawdź ofertę pod linkiem: http://marzenie-zakopane.pl/wczasy-z-rehabilitacja/.

Powrót