Leczenie kolorami – czy to skuteczne?

Kolory nadają naszemu światu wyrazistości, potrafią przyciągać i zatrzymywać naszą uwagę, czasem drażnić i odpychać, ale zawsze wywołują jakąś emocję i reakcję. Nie pozostajemy obojętni na kolorową tęczę, skupiamy wzrok na jaskrawych bilbordach i reklamach, zachwycają nas kolorowe kwiaty i ptaki. Zbawienny wpływ kolorów na nasz organizm i samopoczucie znany już był w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, gdzie stosowane barwne terapie, w zależności od dolegliwości chorego, przez zastosowanie odpowiedniego koloru, miały przynieść mu ukojenie. Leczenie kolorami, zwane chromoterapią, dziś jest skutecznie wykorzystywane w medycynie niekonwencjonalnej i tradycyjnej, gdzie dzięki kolorowemu wsparciu możemy poprawić samopoczucie, a nawet przywrócić zdrowie pacjenta.

Jak działa kolorowe leczenie?

Niebieski relaksuje i uspokaja, zielony przynosi ukojenie zmysłów, a czerwony podnosi adrenalinę i rozgrzewa do czerwoności. Każdy z kolorów ma jakieś znaczenie i działanie, które wykorzystane w odpowiedni sposób może pomóc w walce z problemami zdrowotnymi. Ten sposób leczenia nie polega tylko na oddziaływaniu konkretnych kolorów na poszczególne części ciała. Terapia odbywa się również poprzez jedzenie potraw o różnym, odpowiednio dobranym zabarwieniu, dobieraniu garderoby w odpowiednich odcieniach czy urządzaniu wnętrz zaprojektowanych w taki sposób, by poszczególne elementy wystroju były właściwie dobrane. Jak udowadniają badania naukowe, chromoterapia przynosi efekty. Może okazać się pomocna przy leczeniu nerwic, depresji, zaburzeń psychicznych, astmy, artretyzmu, chorób skórnych, dolegliwości trawiennych.

Kolory w naszej głowie

Organizm ludzki jest mądrym mechanizmem i sam podpowiada nam to, co dla niego najlepsze. Podobnie jest z kolorami, których zmianę sprzyjającą naszemu dobremu samopoczuciu sam sugeruje. Zauważamy to w momentach zmęczenia, kiedy sami szukamy wytchnienia w zielonych parkach i lasach czy wpatrujemy się w błękitne niebo. Wsłuchanie się w siebie i poddanie się własnej intuicji pozwala zachować równowagę w świecie otaczających nas kolorów, ułatwiając korzystanie z dobrodziejstw tych „dobrych” barw, przy jednoczesnym unikaniu tych niewłaściwych.

Terapia kolorami z powodzeniem jest stosowana jako element wspomagający medycynę konwencjonalną. Jeśli tylko pozytywnie wpływa na nasze ciało i psychikę, należy korzystać z dobrodziejstw płynących z leczniczych mocy kolorów, a na co dzień otaczajmy się barwami, które kojąco oddziałują na nasze samopoczucie.

Powrót