Dlaczego wędrówka po górach relaksuje?

Góry to częsty kierunek wakacyjnych i weekendowych wyjazdów. Położone wysoko regiony zapraszają, by zmienić klimat, odpocząć, uprawiać wędrówki, podziwiać widoki i podreperować zdrowie. 

W Polsce mamy do wyboru różne pasma górskie, o odmiennej specyfice i warunkach do uprawiania aktywności. To właśnie w takim terenie odbywają się biegi górskie, nie brakuje też atrakcji dla miłośników ekstremalnej jazdy rowerem, wysokogórskiej wspinaczki lub zdobywania szczytów w wymagających warunkach. Jednak aktywny wypoczynek w górach nie musi być tak intensywny – również rekreacyjne wędrówki mają wiele zalet.

Aktywność fizyczna w górach — na co warto się zdecydować?

Góry mają niezwykłą siłę przyciągania. Wiele osób, które zasmakowały górskiego klimatu, wraca we wspomniane okolice. Bliskość natury, z dala od zgiełku miasta, to dla miłośników aktywnego wypoczynku pewnego rodzaju ucieczka, która służy zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

  • Cisza i spokój, czyste górskie powietrze to odpoczynek dla ciała i głowy. Wędrówka po szlakach jest świetną okazją, aby wyciszyć myśli i na chwilę uwolnić się od codziennych problemów. Warto dodać, że w wielu mniej dostępnych miejscach w górach nie ma zasięgu sieci telefonicznej. Dzięki temu możemy liczyć na pełny spokój, ponieważ kolejne telefony, maile i powiadomienia z aplikacji nie odciągają nas od podziwiania uroków górskich krajobrazów.
  • Widoki to kolejna zaleta wędrówek po szlakach. Są bezcenną nagrodą za trudy wspinaczki. Często bywa tak, że im trudniej, tym bardziej było warto, a piękno otaczających wędrowca krajobrazów rekompensuje czas i energię poświęcone zdobywaniu szczytów.
  • Chodzenie po górach to stosunkowo tania aktywność, którą mogą podejmować osoby w różnym wieku i kondycji. Już sama zmiana klimatu ma zbawienny wpływ na psychikę, a kilka dni górskich wypraw skutecznie pomaga odciążyć głowę.

Czy to wszystko? Nie! Pamiętaj, by dobrze wybrać ośrodek wypoczynkowy np. w Zakopanem

Wędrówki po górach wymagają odpowiedniego przygotowania, co też pozwala skupić się na pobycie w pięknym miejscu, bez myślenia o wyzwaniach pozostawionych w domu, pracy czy szkole. W ten sposób pozbywamy się stresu, który towarzyszy codziennym obowiązkom. Podejmowanie kolejnych górskich wyzwań i pokonywanie kolejnych ograniczeń jest wyczerpujące dla ciała, ale naszej psychice pomaga zwalczać strach i dodaje pewności siebie, dzięki czemu z pobytu w górach wracamy pełni sił, naładowani energią do działania, właśnie dlatego, że przez jakiś czas nie myśleliśmy o obowiązkach.

W odprężeniu i wyciszeniu pomoże również pobyt w odpowiednim ośrodku wypoczynkowym — w Zakopanem zapraszamy oczywiście do nas. Miejsce z przyjazną atmosferą, dużym ogrodem i życzliwą obsługą sprawi, że już nic nie będzie stało na przeszkodzie do cieszenia się wolnym czasem.

W trakcie chodzenia po górach mamy dużo czasu, aby pewne kwestie przemyśleć w spokoju, bez innych problemów odciągających uwagę. Wędrówka po górach może okazać się wartościową metodą terapii dla ludzi żyjących w ciągłym stresie i pośpiechu. Warto z niej korzystać.

Powrót