Czym wyróżnia się fizjoterapia Mulligana?

Wśród wielu metod fizjoterapeutycznych znajduje się terapia manualna Mulligana. Jej korzenie sięgają przełomu lat 80. oraz 90. Narodziła się w Nowej Zelandii, a jej autorem – jak sugeruje nazwa – jest Brian Mulligan. Tworząc nową metodę, bazował na przekonaniu, że niektóre urazy w obrębie narządu ruchu skutkują niezgodnościami w ustawieniu stawów. W efekcie wykonanie ruchu w sposób prawidłowy jest niemożliwe.

Podstawowe zasady terapii 

Tworząc nową metodę fizjoterapii, Mulligan opracował kilka istotnych zasad. Ich przestrzeganie jest warunkiem powodzenia terapii. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby żadna ze stosowanych technik nie wywoływała bólu u pacjenta. Przed rozpoczęciem niezbędne jest wykonanie diagnostyki identyfikującej. Ma ona na celu stwierdzenie występowania objawów takich jak brak ruchomości stawu, a także ból, który pojawia się na skutek ruchu. W terapii mobilizacji z ruchem bardzo ważna jest współpraca pacjenta z fizjoterapeutą. Dlatego niezbędna jest edukacja. W czasie pierwszej sesji wykonuje się wyłącznie trzy powtórzenia. Liczba ta jest zwiększania podczas kolejnych sesji. 

Techniki w terapii mobilizacji z ruchem

Podstawą stosowanych w tej terapii metod jest mobilizacja stawu z ruchem pacjenta. Do stosowanych technik zalicza się:

– NAG;

– SNAG;

– MWM.

NAG to technika określana jako naturalny ślizg oscylacyjny. Charakteryzuje ją prostota. Jednocześnie jest w pełni bezpieczna dla pacjenta. Stosuje się ją w przypadku leczenia odcinka szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego kręgosłupa. W przypadku tej metody nie ma żadnego aktywnego ruchu pacjenta.

Z kolei technika SNAG to przedłużone naturalne ślizgi oscylacyjne. W tym przypadku pojawia się już czynny ruch pacjenta. Obejmuje ona autoterapię, a więc ćwiczenia, które pacjent wykonuje samodzielnie poza spotkaniami z fizjoterapeutą.

Jakie zalety ma terapia Mulligana?

Za jedną z największych zalet tej metody terapii uważa się brak dolegliwości bólowych odczuwanych przez pacjenta podczas wykonywania kolejnych ćwiczeń. W efekcie pacjent czuje się komfortowo, bezpiecznie, chętnie uczestniczy w kolejnych sesjach terapeutycznych. Do tego metoda przynosi naprawdę szybką poprawę stanu zdrowia.

Fizjoterapia Mulligana to metoda niezwykle skuteczna.  Nie powoduje dolegliwości bólowych w trakcie ćwiczeń, co sprawia, że jest bardzo lubiana przez pacjentów. Jej dostępność i powszechność jest obecnie bardzo duża.

Powrót