/

2023-05-30

Nebulizacja a inhalacja – podstawowe różnice

Czym jest inhalacja?

Inhalacja jest pojęciem szerszym niż nebulizacja. To rodzaj zabiegu, który polega na wdychaniu pary substancji o działaniu leczniczym, na przykład leków, soli fizjologicznej, ziół lub olejków eterycznych. Inhalacje mają różne przeznaczenie, stosuje się je między innymi, aby nawilżyć drogi oddechowe. Mogą też działać antybakteryjnie.

  • Do przeprowadzenia inhalacji z reguły używa się odpowiedniego inhalatora.
  • Ze względu na zasadę działania wyróżniamy inhalatory: ultradźwiękowe, pneumatyczne, ciśnieniowe, proszkowe i kieszonkowe.
  • Odrębną grupą są urządzenia przeznaczone specjalnie dla dzieci. Dobór inhalatora uzależniony jest od różnych czynników, takich jak na przykład: wielkość cząsteczek substancji leczniczej, głośność pracy, wielkość i waga oraz rozmiar miseczki.

Wśród wskazań do leczenia przy pomocy inhalacji znajdują się między innymi astma, alergie, zapalenie płuc, oskrzeli lub zatok, przeziębienie, rozedma, choroby krtani, gardła i oskrzeli. Inhalacja ma wiele zalet: nie obciąża żołądka, może być przeprowadzana w warunkach domowych, sprawdza się u dzieci, osób dorosłych i seniorów. Jest bezinwazyjna i szczególnie skuteczna w leczeniu schorzeń dróg oddechowych.

Czym jest nebulizacja?

Nebulizacja jest rodzajem terapii inhalacyjnej. W trakcie sesji pacjent przyjmuje leki w postaci mgiełki, która razem z substancjami leczniczymi dostarczana jest do dróg oddechowych.

  • Do zabiegu nebulizacji wykorzystuje się – jak sugeruje nazwa – nebulizator.
  • Dostępne są urządzenie siateczkowe, ultradźwiękowe i pneumatyczne. Przy ich pomocy aplikuje się na przykład sterydy, antybiotyki lub sól fizjologiczną.
  • Nebulizacja ma zastosowanie w terapii różnych dolegliwości układu oddechowego, jest wykorzystywana do przeprowadzenia antybiotykoterapii oraz jako profilaktyka.

Zabiegi nebulizacji polecane są między innymi pacjentom, którzy cierpią na zapalenie lub rozstrzenie oskrzeli, astmę, przewlekły nieżyt gardła i nosa, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zapalenie o podłożu bakteryjnym oraz różnego rodzaju zakażenia grzybicze układu oddechowego. To bezpieczna, wygodna i bezbolesna forma terapii, zamiennik podawania leków metodą doustną. Nebulizację można określić jako nowoczesną formę inhalacji, podczas której płyn zostaje przetworzony do formy łatwej do wdychania mgiełki.

Jeżeli szukają Państwo turnusów rehabilitacyjnych w górach, podczas których naturalną inhalacją będą spacery na świeżym powietrzu, zapraszamy do naszego ośrodka. Czekamy z bogatą ofertą zajęć, smacznymi lokalnymi potrawami oraz pięknymi pokojami z widokami na polskie góry.

POznaj więcej ciekawych faktów o zdrowiu